a) osób małoletnich do 12. roku życia – w wys. co najmniej 10% opłaty za paszport, b) uczniów i studentów do 25. roku życia oraz dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności, bez względu na ich wiek – w wys. co najmniej 25% stawki, c) rodziców i ich małżonków, a także od rodziców zastępczych lub osób prowadzących rodzinny dom dziecka – w wys. co najmniej 50%.
Zgodnie z art. 22 ustawy, nie pobiera się opłaty za wydanie paszportu, m.in., od:
osób, które w dniu złożenia wniosku o wydanie paszportu mają ukończone 70 lat;
osób przebywających w domach pomocy społecznej lub w zakładach opiekuńczych albo korzystających z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych, jeżeli ich wyjazd za granicę następuje w celu długotrwałego leczenia lub w związku z koniecznością poddania się operacji.
Ustawa o dokumentach paszportowych stanowi ponadto, że:
w dokumentach paszportowych wydawanych osobom, które ukończyły 12 lat, nie zamieszcza się podpisu posiadacza, jeżeli osoby te z powodu niepełnosprawności nie mogą złożyć podpisu samodzielnie;
w dokumentach paszportowych wydawanych osobom, od których pobranie odcisków palców jest fizycznie niemożliwe, nie zamieszcza się obrazu linii papilarnych;
fotografia osoby, która posiada orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, przedkładana do wniosku o wydanie dokumentu paszportowego, może nie spełniać pewnych wymogów (jak np. naturalny wyraz twarzy, zamknięte usta); osoba niepełnosprawna z wadą narządu wzroku może przedłożyć fotografię przedstawiającą ją w okularach z ciemnymi szkłami.